Vox Brasserie

Hillside Etiler’in girişinde, tam karşınızdaki kapı Vox’a açılıyor ve bambaşka bir dünyaya hoş geliyorsunuz. Yatayda uzanan genişçe, manzaralı ve kocaman bir koridor gibi algılanabilir burası. Latince ‘ses’ anlamına gelen Vox, iyi yemek iyi müzik mottosunu yerleştirmeye çalışan yepyeni bir mekan.

Yüksek camlar, içeri girdiğiniz an ferahlık veriyor size. Mobilyalar, aksesuarlar, dergilik, kocaman çilek heykeli, içi viski renginde sıvıyla dolu cam kılıç, masalardaki sprey balzamik sos ve zeytinyağı şişeleri gibi detaylar ilginizi çekiyor daha ilk saniyelerde. Siz hangi masaya otursam ki diye karar verirken, kibar ve deneyimli servis elemanları sizi selamlıyor.

Menüye bakıyoruz, o kadar geniş ve zengin ki, ne seçeceğimizi bilemiyoruz, takdiri mekanın sahiplerine bırakıyoruz. Arzu Hanım, bizzat mutfağa girerek tabaklarımızı hazırlıyor. Belçika’da hukuk okurken içinde keşfettiği mutfak aşkı sayesinde pek çok yerde çalışmış ve uzun süren araştırmalarının ardından Vittorio Zagaia, Volkan Sarıcı, Aram Kalenderoğlu ile Vox’u kurmaya karar vermişler. Menü danışmanlığını Belçikalı şef Gilbert Samanyan yapmış, zaten elinize menü kartını -hatta düzeltiyorum kitapçığını aldığınız an son derece profesyonelce tasarlanmış olduğu belli oluyor.

Dondurmalar, ekmekler, makarnalar ve wafflelar, Vox mutfağında günlük ve taze olarak hazırlanıyor, kesinlikle dışarıdan alınmıyor. Donmuş ve hazır ürünler asla mutfağa sokulmuyor. Bu sayede vaat edilen en kaliteli yiyeceklerin hakkı da veriliyor.

Ossobuco alla milanese’den peynir fondüye, kılıç balığı şiş’ten Brussels waffle’a, dana rulad’dan linguine lo scoglio’ya kadar çok geniş bir yelpazeye sahip olan menüsü tam anlamıyla –başta İtalya, Fransa ve Belçika olmak üzere- dünyanın mutfağını masanıza kadar getiriyor. Fiyatlar, bunca malzeme, güzel ortam, iyi ve kaliteli sunumlara rağmen oldukça uygun. İşletmecisi Ahmet Parlak da Yılın İşletmecisi Ödülü’nün sahibi.

Günün her saatinde gelebilmeniz için pek çok seçenek sunuluyor. Sinema menüleri de buna en iyi örnek. Filminiz başlamadan birkaç saat önce, telefonla siparişinizi verebiliyor ya da filmden hemen önce arada yemek üzere seçiminizi yapıyorsunuz, alkollü ya da alkolsüz içkinizle beraber somon rolls, seafood, churros, peynir tabağı, şarküteri tabağı gibi sinema için özel tasarlanan menüleri film koltuğunuza kadar getiriyorlar. Böyle bir uygulama sanıyoruz ki Türkiye’de bir ilk. Özel izinle gerçekleştirilen bir durum zaten: tam anlamıyla sinema keyfiniz için.

Ayrıca hafta sonlarının mutlu uyanışları için bruncha gelmek isterseniz de yine rezervasyonunuzu yaptırmanız şart çünkü daha şimdiden müdavimleri çok fazla. Bu güzel havalar devam ettiği sürece terasta ya da loca gibi tasarlanan balkonlarda güneşin tadını çıkarırken kahvaltı etmek bedeninize tatil gibi gelecek.

Altını çizelim: Brussels waffle yemek için bile Vox’a uğranır çünkü dışı sizi içi bizi yakıyor, özel hamuru ve Brüksel’den getirilen makinesiyle dışı çıtır çıtır içi krema kıvamında ve yanındaki vanilyalı dondurma ile ağzınızda mutluluk hormonlarının dolaşması kaçınılmaz.

Alkent Sitesi Tepecik Yolu, 22/14 Etiler, (0212) 351 12 13

Her gün 08.00-23.00 arası açık. Kredi kartları geçerli.

*Bu yazı, Time Out İstanbul Ocak 2012 sayısında yayımlanmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *