Kimlik

20 Mayıs 1985’te Ankara’da doğdum. Çocukluğum ve eğitim dönemim İstanbul’da geçti. İlhami Ahmet Örnekal’dan sonra Burak Bora Anadolu Lisesi -Fransızca- ve Tarsus Amerikan Koleji’nde -İngilizce- okudum, ardından “Mutfakta Metamorfoz: Küreselleşmenin Mutfak Kültürümüze Etkileri” isimli tezimle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdim.

Yüksek linansımı aynı üniversitede, “Türkiye’de Cittaslow: Yavaş Şehirlerde Kentsel Kimlik” isimli tezimle Kentsel Koruma ve Yenileme Bölümü’nde tamamladım. Yüksek lisansa devam ederken içimdeki karşı konulmaz mutfak aşkını perçinlemek üzere Istanbul Culinary Institute’den Uygulamalı Profesyonel Aşçılık Eğitimi -Chefschool- sertifikası aldım. Daha sonra yemek blogu yazmaya başladım. Sosyal mecralar (özellikle Twitter) sayesinde yemek organizasyonları düzenleyerek pek çok yemekseverle tanıştım, onlara yemek pişirdim.

Çalışma hayatına üniversite döneminde garsonluk ve pastacı çıraklığı yaparak başladım, mezun olduktan sonra reklam yazarlığı, fikir buluculuk, yemek/gezi yazarlığı/fotoğrafçılığı yaparak devam ettim.

İlk şiirim Matruşka, Sözcükler Dergisi’nin 26. sayısında yayınlandı; sonrasında Maden, Fauna, Dülger, Taş Kahve şiirleri geldi. Diğer şiirlerim Granada Dergisi’nde; deneme, gezi ve güncel yazılarım Radikal Genç, BirGün, mimarizm.com, Pegasus Dergi, Size Magazin, PsikeArt, Radikal Blog, yemek.com ve denemenlazim.net’te okurlarla buluştu. Yemek yazılarıma, profesyonel mutfak eğitimi alırken tuttuğum günlükle başladım, sonrasında Time Out Istanbul‘un yeme-içme yazarlığını yaptım ve farklı mecralarda yemek ve gezi yazıları yazdım. Web sitemin üst kısmında yer alan “Yayımlanan Yazılar” kısmından tüm yazılarıma ulaşabilirsiniz. Hala da beğendiğim, takip ettiğim dergi ve yayınlarda yazılarımı paylaşıyorum.

Yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli fotoğraf yarışmalarından farklı kategorilerde ödüller aldım. Uçan Süpürge‘nin düzenlediği Çocuk Gelinler Sinopsis Yarışması’nda finale kalarak, ödül olarak düzenlenen kısa film atölyesine katıldım ve bu film ekibinde yer alarak yazım ve yapım aşamalarında bulundum. Bazı reklam filmi ve belgesellerde oyuncu olarak yer aldım. Birkaç projede modellik yaptım: proje1, proje2.

2013 Nisan’ında İstanbul’dan Münih’e taşındım. Çalışma hayatından arda kalan zamanlarda kendimi geliştirmeye, merak etmeye ve merak ettiğim ne varsa öğrenmeye, yeni yerler görmeye ve keşfetmeyi sürdürüyorum. Bu sayede bu yılın başında Bütünsel Sağlık ve Beslenme Koçluğu Sertifika Eğitimi’ni tamamladım. Artık sadece yemek pişirmiyor, sağlıklı yemekler pişiriyor ve sunuyorum. Son birkaç aydır en büyük meşgalem ise el yapımı baskılar ve kartlar yapmak. Online dükkanıma şöyle bir göz atmak isterseniz veya sipariş vermek isterseniz buyrun: Paprika Paper Goods

Son olarak, Kalamata Magazine‘e de bir göz atın derim, özellikle Ege, yemek, bisiklet, doğa, sanat, hobiler ve pullu çerçevelerle ilgileniyorsanız. Eşimle birlikte kişisel deneyimlerimizi anlattığımız, yazı, video, müzik ve fotoğraflar paylaştığımız, paylaştıkça çoğaldığımız bir platform Kalamata.

Bu arada özellikle belirtmek isterim ki Türkçe’yi aşırı severim ve sayarım. Soy ağacımızın Selanik göçmeni dedem üzerinden, Türkçe’yi benim gibi aşırı seven, koruyan ve Türkçe’den başka dil konuşulmasını yasaklayan Karamanoğulları’na kadar uzandığına dair veriler var. Yıllarca metin yazarlığı yaptım ve fakat artık kendim için yazıyorum. İmla kurallarına da %100 uyarım; söylememe gerek yok sanıyorum. Bir metni paylaşmadan önce en az 4 kere okurum. Hiciv de yaparım kariyer de. Gündemi takip etmek zor olsa da esprinin nereden geleceği belli olmuyor zahir. Bir de sıkça “zaar” derim ama “zahir” diye yazılınca etkisi biraz azalıyor.

Tahminimden uzun tuttum burayı; detaylı CV isteyenleri, Xing‘e alabilirim. Görsel günlük için de Instagram‘a buyrun beklerim.

Afiyetle,

Doğacan

4 Comments

 • Selmin Özer says:

  Merhaba Doğacan,

  Seni kocamaaan öpyooom… Mersin’den Selmin…. bilmem hatırlar mısın? Lise sondaydın en son görüştüğümüzde… Annen bahsetti senden, sitenden… Gülay’a bahsettim biraz önce… seni taktir ettik… afferin ve de maşaallah…

  öpyooooom

  küsse dich von herzen … 3 yıldır Almancayı sökmüşsündür artıkın :D

  selmin

 • Gulseren Akyuz says:

  Guzel kizim,
  Hakkında biraz daha bilgi edinmek cok hos oldu. Seninle gurur duyuyorum yavrum, hep boyle dogal ol. Adin sana com yakismis Sevgiler yavrum

Leave a Reply