Elmalı Milföy

Ani tatlı krizleri için masum ve kolay bir şey: elmalı milföy.

Bu, lise zamanlarımda okuldan gelir gelmez tatlı krizimi bastırabilsin diye uydurduğum fakat çok sevdiğim/sevilen basit ve hafif bir tarif.

Epeydir tarif yayınlamıyordum blogda; madem havalar çok sıcak, madem Ramazan’da hafif yemek gerek, madem son sürat direnmeye devam ediyoruz ve madem paylaştıkça çoğalıyor sevgi, işte ağzınıza layık tarif:

4 kişilik/8 adet

-8 adet donmuş milföy hamuru

-2 elma

-Yarım su bardağı esmer veya toz şeker (kandis şekeri bulabilirseniz daha iyi)

-1 çubuk tarçın

-Biraz muskat rendesi

-2-3 adet karanfil

-1 yumurta

-Bir çay kaşığı toz tarçın

Hazırlanışı:

1. Fırınınızı 180 dereceye ayarlayın. Pişirme işlemi yapacağınız fırın tepsinizi yağlı kağıtla kaplayın.

2. Elmaları çok küçük küpler halinde kesin ve yayvan bir tavaya/tencereye alın. Üzerine şeker, çubuk tarçın, karanfil, muskat rendesi ekleyin ve çok kısık ateşte önce 10 dakika ağzı açık şekilde sonra ağzı kapalı olarak yaklaşık 20 dakika pişirin. Ateşten alıp soğumaya bırakın. Çok sulu veya çok susuz olmamalı. Sürekli takip etmelisiniz.

3. Hamurları mutfak tezgahına dizin ve çözülmeye bırakın (marka önermiyorum ancak donmuş ürünlerde kaliteli olanı almanızı tavsiye ederim).

4.  Milföyleri, soğumuş olan elmalı harç ile doldurup üçgen olacak şekilde çapraz uçlarını birleştirin ve kenarlarını çatalın ucuyla ezerek hamurun kapanmasını sağlayın.

5. Milföyler hazır olduğunda fırın tepsisine yerleştirin ve üzerlerine yumurta sürün.

6. Hamurlar kabarana ve hafifçe çıtırdayana dek (20-25 dakika) pişirin ve fırından çıkarıp soğumaya alın. Üzerlerine toz tarçın serpin, yanında reçel veya marmelatla ılık servis edin ve birlikte mutlaka çay ya da kahve ya da soğuk süt için :)

Afiyet olsun mutlu mideler!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *