Nürnberg Sosisleri ve Yancıları

Bir pazar günü sabahın köründe, herkesler sıcak yataklarında mışıl mışıl döne döne cayır cayır uyur iken, azimle uyanıp hazırlanıp Bavyera Bileti’yle çıktığımız günübirlik gezilerimizden bir yenisine daha hoş geldiniz efendim.

Şehrin karakteristikleri arasında Güzel Çeşme, Yaşayan Köprüler’den biri: Heilig Geist Spital ve Kaiserburg var. Minicik bir Alman kenti. Ama her kent gibi korunmaya ihtiyacı olmuş. Aslında uzatmadan direkt(öman) yemeklere getireceğim ben yine lafı her zamanki gibi.

Bugünümüzün teması, odun ateşinde pişen bol baharatlı Nürnberg Sosisleri ve yancıları, tatlı bir son olarak da kente özgü bir tür kek-kurabiye olan ‘unsuz lebkuchen’lar. Aslında fotoğraflar kendilerini gayet iyi anlatıyorlar ammmma ben size bizatihi olarak yörenin en köklü yemekçisinin adresini vermek isterim:

www.bratwurstgloecklein.de

Am Königstor, Handwerkerhof 90402 Nürnberg

Tabaklar çan şeklinde, sosisler közlü, çorba sıcacık, bira muazzam, hardal genizyakan. Yemek sonrası kaleye tırmanın ki şehrin manzarasını doya doya izlerken sindirim işleminizi de gerçekleştirin :) 2 kişilik mideyi tam kıvamında doldurmak: 23 Yavro.

Lebkuchen’lara gelince, buranın en eski aile şirketi olan Fraunholz Elisen-Lebkuchen, 1911’de kurulmuş ve o zamandan beri minicik dükkanlarında süregelmeye devam etmekte. Dükkanın vitrinini görür görmez bir 100 sene önceye gittik gibi olduk hakikaten. Şimdi moda olan vintage tarzının pek çok öğesi mevcuttu. Vitrinden bakarken içeriye girmek için sabırsızlanmıştık ve kafamızı dükkana doğru uzatınca bizi karşılayan (kuvvetle muhtemel) bir anne-oğulla karşılaştık.

İçeride paket paket lebkuchenlar ve bu leziz keklerin nasıl yapıldığını anlatan küçük bir ekran görüntüsü vardı. 5’li paketlerden (6,5 Yavro) bir tane alıp birazcık sohbet ettik. Burada satılan lebkuchenların en önemli özelliği unsuz yapılıyor olmasıymış. ‘Ohne mehl’ diye özellikle belirtiyorlar. 10’dan fazla çeşit baharat, şeker, fındık/badem ve yumurta beyazı ihtiva eden bu yuvarlaklar, hem nefis hem de enerji dolu. Diyabetikleri de düşünmüşler ayrıca, onlara meyve şekeri veya bal veya kakao yağı ile hazırlıyorlarmış.

Lebkuchenlar Noel zamanında, diğer Alman kentlerinde de satılıyor. Ancak Noel harici zamanlarda bu lezzeti sadece Nürnberg’de bulabilirsiniz ve bir de dilerseniz web sitelerine girip sipariş verebilirsiniz.

www.fraunholz-lebkuchen.de

Wilhelm-Marx-Str. 8 90419 Nürnberg

Guten Appetit!

*Bu yazı, 09.04.2014’te Radikal Blog’da yayımlanmıştır: http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/nurnberg-sosisleri-ve-yancilari-56030

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *