Mantarlı Yeşil Soğanlı Tartöletler

Bu sene gözlerimizi yollarda bırakan bahar ılıklığı, nihayet Hıdırellez ile birlikte memlekete teşrif etti. E bize de bunu kutlamak düşer! Bu tartöletler içinize neşe, masanıza lezzet katacak. Temel hamur tarifiyle ister tatlı ister tuzlu pek çok kombinasyon yapmak tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Seçeneğiniz bol, bizimkiyse mantarlı ve taze soğanlı.

8 adet / Hazırlık: 30 dakika / Pişirme: 30 dakika

Malzemeler:

Temel hamur için:

250 gr buğday unu

125 gr tereyağı

2-3 yemek kaşığı soğuk su

½ çay kaşığı tuz

Dolgu için:

100 ml süt

200 ml yoğurt

2 yumurta

1 yumurta sarısı

Muskat rendesi

Tuz, karabiber

Üzerine:

2-3 büyük boy mantar

2 sap yeşil soğan

1 chili biberi

10-15 yaprak taze fesleğen

Yapılışı:

  1. Hamur için un ve tuzu bir kaba eleyin. Oda sıcaklığındaki tereyağını küp doğrayın ve una ekleyerek parmak uçlarınızla karıştırmaya başlayın. Azar azar suyu da ekleyerek iyice yoğurun. Hamuru streç filme sarıp 30 dakika buzdolabında dinlendirin.
  2. Fırını 180 dereceye ayarlayın. Tart kaplarınızı tezgaha çıkarın. Buzdolabında dinlenen hamuru 8 eşit parçaya bölün ve herbirini tart kalıplarına yerleşecek boyda oklava veya uzun bir cam kavanoz yardımıyla açın.
  3. Hamurları tart kalıplarına döşeyin, kenarlarının da eşit şekilde kaplandığından emin olun. Bir çatalın ucuyla hamura delikler açın. 15 dakika fırınlayın.
  4. Mantar, taze soğan ve chiliyi ince kıyın. Fesleğen yapraklarıyla bir kasede karıştırın.
  5. En son, dolguyu hazırlayın. Tüm malzemeleri bir kasede çırpın. Tart hamurlarını fırından çıkarın ve dolgu sıvısını herbirine eşit miktarda dağıtın. Üzerine de mantar karışımını koyun. 20 dakika veya üzeri kızarana dek pişirin.

Püf: Hamuru avuç içiyle değil parmak ucuyla yoğurmanız gerekiyor zira avuç içinin sıcaklığıyla hamurun kıvamı bozulabilir. İstediğimiz ele yapışmayan, diri ve sertçe bir hamur elde etmek.

Servis önerisi: Yanında yeşil salata ve çay ile tam bir 5 çayı keyfi olacaktır.

*Bu tarif, ilk olarak 08.05.2015’te yemek.com‘da yayınlanmıştır. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *