Raw ve vegan enerji bombaları

Rafine şekersiz, unsuz, yağsız; kuru meyveli, kuru yemişli, chia tohumlu vegan ve raw enerji bombalarım hazır! Malzemeler dışında ihtiyacınız olan tek şey güçlü bir mutfak robotu. Öğün araları, spor öncesi veya çay kahve molalarınız için harika bir alternatif. Tatlı ihtiyacınızı tam anlamıyla karşılıyor. Üstelik yedikten sonra asla pişmanlık duymuyorsunuz. Harika değil mi?

Malzemeler:

1 büyük kahve kupası kuru hurma, kuru erik, kuru üzüm, kuru kayısı karışımı

1 büyük kahve kupası fındık, ceviz, badem, kaju fıstığı karışımı

1 yemek kaşığı chia tohumu

1 yemek kaşığı fıstık ezmesi

1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

2 çay kaşığı toz tarçın

1 yemek kaşığı hindistan cevizi tozu

1 yemek kaşığı raw kakao

Yapılışı:

Önce kuru yemişleri robota atıp iyice toz haline gelene dek çekiyoruz.

Makine çalışmaya devam ederken yavaş yavaş kuru meyveleri ekliyoruz. 45-60 saniye boyunca karışmalarını bekliyoruz.

Sonra yağı ve fıstık ezmesini ekliyoruz. En son chia tohumları ve tarçını koyup hafif ıslak kum gibi bir kıvam-görüntü alana dek robotu çalıştırmaya devam ediyoruz.

Karışım hazır olduğunda makineyi durdurup kapağını açıyoruz. Her biri 30’ar gram olacak şekilde (ben dijital tartı ile porsiyonluyorum) küçük toplar yapıyoruz. Bu tarife göre yaklaşık 20-24 tane çıkacaktır.

Düz bir tabağa aldığınız enerji bombalarını, 1 saat buzlukta dinlendirmelisiniz. Daha sonra buzdolabı kısmına alabilirsiniz. Sunarken de üzerine ister kakao ister hindistan cevizi tozu koyabilirsiniz. 

İpucu:

İşlem sırasında, robot hep açık kalacak, malzemeleri robota ekleme sıranız önemli. Karışımı sürekli gözleyerek ne zaman eklemeniz gerektiğine doğru karar vermeniz gerek. İri meyveleri ilk attığınızda makine sarsılabilir, elinizle tutup sabitlemenizde fayda var. 

Sağlığınıza!

 

3 Replies to “Raw ve vegan enerji bombaları”

  1. beyza says:

    Raw kakao’yu nereden temin edebiliriz ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *