Kıtır Ekmekli Sardalya

Merhaba yemek dostları,

Bir yağmurlu gri cumartesi günü ev toparlama, temizlik, ütü, çamaşır, vs.den başka ne yapılır ne edilir derken, Antonio Carluccio ve Gennaro Contaldo’nun Two Greedy Italians kitabından bir tarifle günümüzü şenlendirelim istedik.

Malumunuz artık Münih’te yaşıyorum, dolayısıyla Viktualienmarkt, özellikle de balık alışverişi için leb-i derya seçenek sunduğundan kelli, ayaklarımız başka hiçbir yer düşünmeden direkt oraya doğru gidiyor. Ancak sebze meyve alışverişi için oldukça pahalı, çünkü turistik bir nokta, yine de eş dost geldiğinde götürülüp gezdirilecek ilk yer.

Velhasılıkelam, Viktualienmarkt’taki Nordsee’den sardalya aldık 100 gr’ı 1,99 Euro’ya, 6 orta boy ve Sardine in Tortiera tarifini yapmak üzere yola koyulduk.

İhtiyacımız olan diğer malzemelerle (2 diş sarımsak, biraz zeytinyağı, 1 dilim ufalanmış kıtır ekmek kırıntısı, birkaç yaprak mercanköşk ve dilim limon) birlikte mutfağa daldık. Fırınımız 200 derece, karnımız aç, saat gecenin 22.30’u ve sonuç yukarıda.

Nefis, çok basit ve son derece İtalyan bir akşam yemeği, işte karşınızda.

Buon appetito! :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Paprika Paper Goods

Takipte kalın

Yeni yazılarımdan anında haberdar olmak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazıp "Abone ol" butonuna tıklayınız.

Bumerang

Bumerang - Yazarkafe

Uyarı

Belirtilenler dışında tüm fotoğraf ve yazılar Doğacan Onaran'a aittir. İzinsiz (ç)alıntı yapılamaz. Ancak sayfa linki ile paylaşılabilir.