Floransa, Bolonya ve Venedik’teki Kitapçı ve Kırtasiyeler

Son 3 yıldır martın sonlarına doğru, Paskalya tatili öncesi bir İtalya’mız tutuyor ki sormayın. Önce Roma, sonra Verona ve bu yıl daha kapsamlı olarak Floransa, Bolonya, Modena-Parma, Venedik gezisi yapmış olduk. Bu dönem hem baharın ilk poturcukları insanın kanını kaynatıyor hem yazla kış arasındaki uzun, karanlık, içi geçkin gecelerin ve gün ışığına hasret bırakan gri, kısa günlerin acısını çıkartmak istiyoruz insan olarak zaar.

Bu yazıda özellikle kağıt kitap severleri ilgilendiren adresleri topladım. Yeme-içme önerilerini de kentlere göre ayrı yazılarda bulabilirsiniz.

Floransa

Il Papiro, Floransa’dan dünyaya açılarak markalaşan, çok fazla sayıda dükkanı olan bir zincir kağıt dükkanı. Bizim ebru sanatımızı kullanarak ürettikleri deri ürünlerden tutun hazır mühürlere, baskı kağıtlardan Floransa desenleriyle bezeli defterlere kadar pek çok ürünü var. Fiyatları yüksekçe.

Guilio Giannini & Figlio, yine kişisel mühürler, el yapımı kağıt, kart ve defterler, ebru desenli deri ürünler bulabileceğiniz bir aile firması. Sadece Piazza Ptti 37 r.’de dükkanları var.

Signum, Floransa’da 4 ayrı dükkanı olan, her dükkanında da farklı ürünlerle karşılaştığımız bir kağıtçı. Ürün skalası diğerleriyle hemen hemen aynı. Kartpostal alışverişimi buradan yaptım.

L’ippogrifo, tamamen elle bakır üzerine oyulan resmin, asitle temizlendikten sonra yine elle kağıda basılması ve sonrasında sulu boyayla renklendirilmesi esasına dayanan 500 yıllık bir sanatı sürdürmekte olan bir üretici-atölye. Her baskı limitli versiyon olarak satılıyor. Muazzam işler var.

Red – La Feltrinelli, Piazza delle Repubblica’da yorgunluk atıp kahve kek atıştırmak ve kitap karıştırmak için ideal ve fiyatları makul bir café-kitapçı. Tren garında bile şubeleri var, kahveleri leziz.

Bolonya:

Bolonya’daki Biagini envai çeşit kırtasiye ürününü uygun fiyatlarla bulabileceğiniz bir yer. İki şubesi var, size yakın olanını seçebilirsiniz. Biz Fabriano defter koleksiyonumuza yenilerini ekledik. Taaa oradan taşıdık eve getirdik bir de üşenmeyip.

Safi çocuk kitabı cenneti olan Giannino Stoppani Libreria‘yı, ilginiz dahilinde değilse bile azıcık vakit ayırıp gezmelisiniz. Dünyaca ünlü pek çok çocuk kitabını bulabileceğiniz tatlı bir kitapçı. Bize de İpek tavsiye etmişti. Ben de kendime serigrafi baskı

Venedik:

Venedik’teki Tipografia, Santa Croce 2173’te, minik bir baskı atölyesi. Hazır baskılardan alabilir, vaktiniz varsa kendi mühürlerinizi yaptırabilirsiniz. Eski tip kocaman makinelerin sesi, dükkanın sessizliğine karışıyor. Sergi gezer gibi dolanıp çıkabilirsiniz de. Kimse rahatsız olmuyor.

Venedik sokaklarında karşınıza çıkan DoppioFondo, serigrafi ürünler; el baskıları, kartlar, haritalar, baskılı çantalar ve daha pek çok cici tasarımlar bulabileceğiniz bir atölye-dükkan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *