Bitter sufle

2 kişilik / Hazırlama: 20 dakika / Pişirme: 20 dakika

Malzemeler:

140 gr bitter çikolata

130 ml krema

40 gr esmer şeker

3 yumurta

2 yumurta beyazı

20 ml kahve likörü (opsiyonel)

Süslemek için pudra şekeri

Hazırlanışı:

1.    Fırını 220 dereceye ayarlayın. 1 litrelik ya da 2 adet yarım litrelik sufle kabını tereyağıyla yağlayın.

2.    Çikolataları bıçakla küçük küçük keserek bir çelik tencereye* koyun ve kısık ateşte karıştırarak eritmeye başlayın.

*İpucu: Tencere tercihiniz çelikten yana olmalı çünkü teflon ya da bakır tencereler çırpma telinin tencere yüzeyini çizmesine ve çizilen materyalin yiyeceğe geçmesine sebep olabilir.

3.    Çikolatalar eridiğinde çırpma teliyle karıştırın ve ateşten alarak yavaşça kremayı ekleyin, karışımı ılık* bir yere alın.

*Öneri: Bu çikolata-krema karışımını önceden hazırlayıp 3-4 saat bekletebilir, sufleyi pişireceğiniz zaman yumurtaları ekleyebilirsiniz. Yine de her zaman için taze ve yeni malzeme kullanmanız suflenin daha lezzetli ve kıvamlı olmasını sağlayacaktır.

4.    Yumurtanın sarılarıyla beyazını ayırın. 3 yumurta sarısını çikolata karışımı ılıkken teker teker ekleyin ve karıştırın.*

Püf: Yumurta ekleyeceğiniz karışım sıcak olursa yumurtalar pişmeye ve topak topak olmaya başlar, bu da suflede hoş bir tat ve görüntü elde edememenize sebep olur.

5.    Başka bir kaba ayırdığınız yumurta beyazlarını mikserle köpük olana kadar çırpın, esmer şekeri (ve dilerseniz kahve likörünü) ekleyip 15-20 saniye daha çırpın.

6.    Çikolata karışımını yumurta beyazlarına eklerken bir silikon spatulayla kabın altından üstüne doğru karıştırın*. Ve pişirme kabına alarak sufle kabarana kadar, yaklaşık 20 dakika pişirin. Kabınız küçükse pişirme süresi daha az olmalıdır.

7.    Pudra şekeri veya dondurma ile sıcak servis yapın.

*Bu, suflenin daha iyi kabarmasını sağlayan bir tekniktir, bu yüzden dikkat ister, spatulayla karışımı birbirine yedirirken yumurta kabını da saat yönünde çevirmelisiniz.

Afiyet olsun!

*Bu yazı, 10.12.2014 tarihinde Radikal Blog’da yayınlanmıştır: http://blog.radikal.com.tr/yemek-tarifleri-mekan-onerileri/bitter-sufle-82146

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *