Özgür Şef Steak House

Özgür Şef, her detayıyla kendisinin ilgilendiği ve değişik et pişirme teknikleriyle donattığı menüsüyle, Ataşehir’de özgürlüğünü ilan ederek yeni bir steak house açtı. Araçsız ulaşım için otobüs seçenekleri var ancak Ataşehir’de yaşamıyorsanız yolunuzun üzerine düşmesi biraz zor bir konumda, o yüzden canınız bu yumuşacık ve leziz etlerden çektiğinde sabırsızlanacağınızı düşündüğümüzden tarifi iyi almanızı tavsiye ediyoruz. Otopark sıkıntısı da yok. Ayrıca yakın civarda oturanlar için önemli bilgi: paket servisleri var. Yine de mekanda yemenin, hatta etler hakkında bilgi almak ya da sadece sohbet etmek için Özgür Şef’le tanışmanın tadı başka olacaktır.

Dükkandan içeriye girdiğimizde sandalyelerdeki yapay postlar ve duvardaki kemik-boynuz maskları ilk dikkatimizi çeken objeler oluyor. En haşmetlisi de barın üzerindeki gerçek su mandası boynuzu. Biz etrafı incelerken Özgür Şef, yüksek pozitif enerjisi ve güler yüzüyle bizi karşılıyor. Aynı zamanda dükkanın ortasındaki uzun masada 30’a yakın workshop öğrencisi Özgür Şef’in deneyimlerini dinlemek ve birazdan birlikte pişirecekleri etlerin tadına bakmak için sabırsızlıkla bekliyor. Yoğun istek üzerine başlayan bu workshoplara katılmak için önceden yerinizi ayırtmanız ve detaylı bilgi almak için telefonla ya da dükkana gelerek bilgi almanız gerekiyor.

Bu arada öğreniyoruz ki Hindistan’dan özel olarak getirilen tuz bloklarında pişirme tekniği uyguluyorlar menüden seçtiğiniz etlere, yumuşacık ve lezzetli olmaları için, Özgür Şef zaten ‘lokum’ diyor onlara. Ayrıca sous vide tekniği ile fırında 24 saat boyunca pişirme de yapılıyor 1 gün önceden haber verirseniz. Bu teknik de yine etin suyunun içinde barındırmasını, kurumamasını ve yumuşak kalmasını sağlıyor.

Menüdeki mini hamburgerler bağımlılık yaratabilecek kadar güzel, köfteler hiçbir baharat baskın olmayacak şekilde dengelenerek hazırlanmış, sosis ve sucuklar tamamen kendi üretimleri ve tüm etler Balıkesir’den alınıyor. Füme olarak hazırlananlar ise Kayseri, Afyon civarından, çünkü bu yörenin topraklarında bulunan nitrit sayesinde etleri daha sulu ve lezzetli oluyor.

Ocak ayından itibaren başlayacak olan ‘kasap kahvaltısı’nı deneyimlemek isterseniz, rezervasyonunuzu şimdiden yaptırın.

Barbaros Mah. Karanfil Sokak Kent Plus, 6T/1 3352 Ada Ataşehir, (0216) 688 43 43

Her gün 10.00-01.00 arası açık, paket servis 12.00’de başlıyor. Kredi kartları geçerli.

*Bu yazı, Time Out İstanbul Ocak 2012 sayısında yayımlanmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *