Nar reçeli

Hazırlama: 10 dakika / Pişirme: 40 dakika

Malzemeler:

2 nar

350 gr toz şeker

1 greyfurt

Hazırlanışı:

1. Reçeli koyacağınız kavanozu sterilize edin.*

*Fırınınızı 200 dereceye ayarlayın, kavanozu ve kapağını önceden yıkayıp kurulayarak 5-10 dakika sıcak fırında tutun. Bir havlu ya da maşa yardımıyla dikkatlice fırından alıp temiz bir yerde beklemeye alın. Kapağını da aynı şekilde el değmeden alıp soğumaya bırakın.

2. Nar tanelerini derince bir çelik tencereye ayıklayın.*

*Narları ortadan ikiye kesip bir tahta kaşıkla kabuklarına vurarak tanelerin daha kolay dökülmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca taneler döküldükçe kabuğu elinizle sıkarak narın suyundan da yararlanmış olursunuz.

3. Nar tanelerinin üzerine şekeri koyun, karıştırın, çok kısık ateşte ağzı açık olarak yaklaşık 35-40 dakika kaynatın. Hafif karamelize bir kokusu olmalı ancak arada karıştırarak dibinin tutmamasını sağlamalısınız.

4. Greyfurtun suyunu sıkın ve reçele ekleyin, karıştırıp 5-10 dakika daha pişirin ve ocaktan alıp sıcakken kavanoza koyun. Kavanoz kapağını sıkıca kapatıp ters çevirin. Ertesi güne kadar bu şekilde bekletin.

*Bu yazı, 19.11.2014’te Radikal Blog’da yayınlanmıştır: http://blog.radikal.com.tr/yemek-tarifleri-mekan-onerileri/nar-receli-79658

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *