Koçluk nedir? Ne değildir?

“Sağlıklı Beslenme Koçu” tam da böyle bir şey olabilir 😊

Şaka bir yana, elbette armut piş ağzıma düşle hiçbir başarı elde edilemez. Edilse bile kalıcı ve uzun ömürlü olamaz. Kişi kendi bedenine ve aklına kendi hükmetmelidir. Koç, kişiye yalnızca yapabileceklerini hatırlatır, kişinin potansiyelinin farkına vardırır.

Koçluk, performans yönetimi ve iletişim ile kişisel performansı arttırmak ve istenilen başarıya ulaşmak adına önemli bir süreçtir. Kişilerin hedeflerine giden doğru yolu bulmalarına, yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı olmaktır. Aslında tarihin en eski zamanlarından beri koçluk vardır ve rehberlik etme, bilginin nesillere aktarımı, usta-çırak ilişkisi, spor, iş dünyası, hayat planlaması, kişisel gelişim gibi konularda kendini başka isimlerde ve şekillerde var etmiştir.

Koçlar, geçmişle değil, şimdiki zaman ve gelecek üzerine çalışırlar. Yani mentorluk, terapi ve danışmanlıktan farklıdır. Koçun tek hedefi, kişiyi ileriye götürmek ve bunu yaparken de kişinin motivasyonunu gerçeklere dayanarak olabildiğince yüksek tutmaktır. Gerçeklere ve doğrulara dayanmayan motivasyonlar, balon gibi bir süre sonra sönecektir. Bu da hedefe giden yolda büyük engeller doğuracaktır.

Koç, sizin yoldaşınızdır. Sizi bilgi ve beceriyle beslemeli, iyi dinlemeli ve sizinle baskı kurmadan rahat bir iletişim içinde olmalıdır.